7 Ağustos 2020 Cuma

7 Ağustos 2020 Cuma

7 Ağustos 2020 Cuma

  • • Bu yıl, 7-8-9 Ağustos 2020 tarihlerinde gerçekleştireceğimiz V. Çalı Köy Filmleri Festivali’ni, pandemi koşullarına uygun olarak yeniden planladık. Daha önce kamplı yapılan ve büyük ilgi gören etkinliğimizi bu yıl kamp hizmeti vermeden gerçekleştireceğiz. • Ücretsiz Festivalimiz +13 izleyicisi kitlesine uygundur. •Girişte herkesin ateşi ölçülecek ve 37,3 ve üzeri ateşi olanlar festival alanına alınmayacak. • Festival alanına maskesiz girilemeyecek. İhtiyaç halinde konuklarımız için maske temin edebilecekleri bir noktamız olacak. • Girişte bulunduracağımız el dezenfektanının kullanımı zorunlu tutulacak. •Sosyal mesafe kurallarına uygun olarak festival alanında kamp sandalyeleri arasında 1,5 metre olacak. Sandalyelerin elle temas edilen yüzeyleri her gün etkinlikten 45 dakika önce dezenfekte edilecek. Davetiyenize tanımlı QR kod hem cep telefonunuza hem de mail adresinize gönderilecektir. •Her güne ayrı davetiye söz konusudur. Aldığınız davetiye gün içindeki tüm gösterimlerde geçerlidir. Her festival katılımcısı günlük en fazla 3 davetiye alabilecektir. Festival katılımcısı eğer isterse her gün için davetiye edinebilir. • Katılımcılar festival alanına QR kod okumasıyla alınacaktır.

Seanslar

Aktif Seans Bulunmamaktadır.

Açıklama

-Biletlerimiz tükenmiştir...

19.30 – “ Film Müzikleri “ Açılış Konseri 
             Nilüfer Oda Orkestrası

20.15 - Bal Ülkesi /  87’

Yönetmen: Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov

21.30- Kız Kardeşler /107 ‘

Yönetmen: Emin Alper 


Bal Ülkesi / Honeyland
7 Ağustos 2020 Cuma Saat 20.15 


2019 | Belgesel - Dram | Kuzey Makedonya | 87' | Renkli / Türkçe, Makedonca, Sırp Hırvatçası; Türkçe altyazılı
Yönetmen: Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov
Görüntü Yönetmeni: Fejmi Daut, Samir Ljuma
Kurgu: Atanas Georgiev
Müzik: Foltin 
Oyuncular: Hatidze Muratova, Nazife Muratova, Hussein Sam, Ljutvie Sam
Yapımcı: Atanas Georgiev, Ljubomir Stefanov

92. Akedemi Ödülleri – En İyi Belgesel Dalında Adaylık , En İyi Uluslarararası Film Dalında Adaylık
2019 Sundance Film Festivali- Dünya Sineması- Belgesel- Jüri Özel Ödülü  ( Değişime Etki)
2019 Sundance Film Festivali- Dünya Sineması- Belgesel- Jüri Özel Ödülü ( Görüntü Yönetimi)

Bal Ülkesi, arıcılıkla uğraşan bir ailenin yaşamına odaklanıyor. Hatice Muratova, hasta annesi ile birlikte yolu, elektriği ve suyu olmayan Balkanlarda dağlık bir bölgede yaşar. Genç kadın, eski dağcılık geleneklerini kullanarak yabani aracılık yapmaktadır. Ancak bunu yaparken arıların payını gözetmekten geri kalmaz üstüne bir de onlarla konuşup, şarkı söyler. Yaşadıkları bölgeye göçebe arıcıların gelmesi, bir yandan Hatice’nin yaşamını etkilerken bir yandan da doğal dengenin bozulmasına neden olur. Hatice, bozulan düzeni yeniden sağlamak için zorlu bir mücadeleye girişir.

Kız Kardeşler
7 Ağustos 2020 Cuma Saat 21.30
 
2019 / Kurmaca/ Türkiye, Almanya, Hollanda, Yunanistan / 107’/ Renkli/ Türkçe
Yönetmen: Emin Alper
Senarist: Emin Alper
Görüntü Yönetmeni: Emre Erkmen
Kurgu: Çiçek Kahraman
Müzik: Giorgos Papaioannou, Nikos Papaioannou
Oyuncular: Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir, Kayhan Açıkgöz, Müfit Kayacan, Kubilay Tunçer, Hilmi Özçelik, Başak Kıvılcım Ertanoğlu
Yapımcı: Nadir Öperli, Muzaffer Yıldırım

 38. İstanbul Film Festivali – En İyi Film , En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En iyi Müzik, FIPRESCI Ödülü (Ulusal Yarışma)
 24. Sofya Film Festival – En İyi Balkan Filmi Ödülü 

Kız Kardeşler, annelerinin ölümünün ardından farklı yollara savrulmak zorunda kalan üç kız kardeşin hikayesini konu ediyor. Reyhan, Nurhan ve Havva küçük yaşta öksüz kalan üç kız kardeştir. Annelerinin ölümünün ardından kardeşler, kasabaya farklı ailelerin yanına besleme olarak gönderilir. Birbirlerinden ayrılmak zorunda kalan kardeşler, yeni yaşamlarına uyum sağlamakta epey zorlanır. Kızlar, yanlarında kaldıkları ailelerin yanında tutunamayınca, baba ocağına geri gönderilir. Aradan geçen yılların ardından köylerine dönen kardeşler, yeniden bir araya geldiklerinde kaçtıkları gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalır.

İlk gösterimini  69. Berlin Film Festivali’de  gerçekleştirmiştir. 

 

Haberdar Ol !